• 46th Annual Chick-fil-A/YMCA Biddy-Buddy All-Star Basketball Tournament
       
       
       
       
       
       
       
    • 6th Grade

      Champion: Shady Elite
      Second place: Tri-State Assault
      Third place: WV Explosion
      Fourth place: Team One Warhawks
      All-Tournament Team:
      1. Amir Hariston (TOW)
      2. Elijah Kelly (TOW)
      3. Wayne Harris (WVE)
      4. Zamari Mooney (WVE)
      5. Michael Johnson (TSA)
      6. Zyan Hager (TSA)
      7. Ammar Maxwell (SE)
      8. Brady Green (SE)
      MVP: Elijah Redfern, Shady Elite
    • 4th Grade
       
      Champion: Southern WV Wolfpack
      Second place: Tri-State Assult
      Third place: Vinson Tigers
      Fourth place: WV Thunder
      All-Tournament Team:
      1. Sienna Allen (WVT)
      2. Sophie Hutchinson (WVT)
      3. Isaiah Sanders (VT)
      4. Harrison Riggs (VT)
      5. Elijah Neel (TSA)
      6. Caylem Thomas (TSA)
      7. Coby Dillon (SWVW)
      8. Deagan Williams (SWVW)
      MVP: Keegan Davidson, Southern WV Wolfpack
    • 7th Grade

      Champion: WV Generals 
      Second place: Tournament Time
      Third place: Erie Elite Bulldogs
      Fourth place: Tri-State Assault
      All-Tournament Team:
      1. Ben Lafferty (TSA)
      2. Gavin Lochow (TSA)
      3. Zyion Cooper (EEB)
      4. Monquelle Davis (EEB)
      5. (Tournament Time declined individual honors)
      6. (WV Generals declined individual honors)
      MVP: None (WV Generals declined individual honors)
    • 5th Grade

      Champion: Huntington YMCA
      Second place: Tug Valley Panthers
      Third place: Above the Rim
      Fourth place: WV Flame
      All-Tournament Team:
      1. Jaylin Abercrombie (ATR)
      2. Jace Coats (ATR)
      3. Amarie Owens (WVF)
      4. Doodles Parks (WVF)
      5. Ashton Davis (TVP)
      6. Ethan Ferrell (TVP)
      7. D’Edrick Graves (HY)
      8. Malichi Faulk (HY)
      MVP: Zah Zah Jackson, Huntington YMCA
    • 8th Grade

      Champion: WV Bad Boys
      Second place: VSN Trailblazers
      Third place: Beckley Supreme
      Fourth place: Morgantown Mayhem
      All-Tournament Team:
      1. Alec Poland (MM)
      2. Brooks Gage (MM)
      3. Maddex McMillen (BS)
      4. Jaylen Gibbs (BS)
      5. Tyria Ivory (VSNT)
      6. Jakylnn Irving (VSNT)
      7. Johnathon Wellman (WVBB)
      MVP: Malaki Collier, WV Bad Boys
    • 45th Annual Chick-fil-A/YMCA Biddy-Buddy All-Star Basketball Tournament
       
       
       
       
       
    • 6th Grade
       
      Champion: WV Burn
      Second place: Tri-State Assault
      Third place: Team First
      Fourth place: Tri-State Express
      All-Tournament Team:
      1. ZaShawn Davis (TF)
      2. Ian Thompson (TF)
      3. Ty Smith (TSE)
      4. Jordan Ermalovich (TSE)
      5. Braylon Neely (WVB)
      6. Coma Neal (WVB)
      7. Maki Johnson (TSA)
      8. Ben Lafferty (TSA)
      MVP: Garrison Kisner, WV Burn
    • 4th Grade
       
      Champion: Tug Valley
      Second place: Huntington Red
      Third place: Shady Elite
      Fourth place: Huntington Gold
      All-Tournament Team:
      1. Zah Zah Jackson (HG)
      2. Tristan Hornbuckle (HG)
      3. Jack Williams (SE)
      4. Eli Jordan (SE)
      5. Jace Hale (TV)
      6. Max Hatfield (TV)
      7. Shaun Terry (HR)
      8. Melvin Sharpe (HR)
      MVP: Kaden Hale, Tug Valley
    • 7th Grade
       
      Champion: 3 Up 2 Up Elite
      Second place: WV Infinity Elite
      Third place: Mayhem
      Fourth place: Generals
      All-Tournament Team:
      1. Brandon Rotenberg (3U)
      2. Jason Flack (3U)
      3. Shawn James (IE)
      4. Jack Bland (IE)
      5. Brayden Chapman (WVG)
      6. Cole Chapman (WVG)
      7. Alec Poland (M)
      8. Ethan Marra (M)
      MVP: Brady Meadows, 3 Up 2 Up Elite
    • 5th Grade
       
      Champion: Ward 5 Warriors
      Second place: WV Chaos
      Third place: Shady Elite
      Fourth place: Pony Express
      All-Tournament Team:
      1. Jaylaw Abercrombie (PE)
      2. Escobar Jackson (PE)
      3. Brady Green (SE)
      4. Jake Pate (SE)
      5. Quintin Cooper (W5W)
      6. Yasir Supreme (W5W)
      7. Zycheus Dobbs (WVC)
      8. Sha-Ron Young (WVC)
      MVP: Elijah Redfern, Ward 5 Warriors
    • 8th Grade
       
      Champion: TOGS
      Second place: East Warriors
      Third place: WV Burn
      Fourth place: WV Renegades
      All-Tournament Team:
      1. Rashad Allen (WVB)
      2. Ryan Smith (WVB)
      3. Ethan Blackburn (WVR)
      4. Jace Colucci (WVR)
      5. Chase York (EW)
      6. Logan Miller (EW)
      MVP: None (TOGS declined individual honors)
       
    • 44th Annual Chick-fil-A/YMCA Biddy-Buddy All-Star Tournament
       
       
       
       
       
       
       
       
    • 6th Grade
       
      Champion: Southern Express
      Runner-up: WV Infinity Elite
      Third place: WV Blazers
      Fourth place: Tri-State Threat
      All-Tournament Team:
      1. David Graves (WVG)
      2. Sage Webb (WVG)
      3. Jack Bland (WVIE)
      4. Drew Reed (WVIE)
      5. Ethan Colegrove (SE)
      6. Zach Savage (SE)
      MVP: Brady Dingess, Southern Express
    • 4th Grade
       
      Champion: Huntington YMCA
      Runner-up: WV Burn
      Third place: Shady Elite
      Fourth place: Team Crucial
      All-Tournament Team:
      1. Gavin Davis (SE)
      2. Brady Green (SE)
      3. Lamar Maxwell (TC)
      4. Elijah Redfern (TC)
      5. Mike Johnson (HY)
      6. Clay Robertson (HY)
      7. Sha-Ron Young (WVB)
      8. Zachary Workman (WVB)
      MVP: Zyan Hager, Huntington YMCA
    • 7th Grade
       
      Champion: WV Infinity Elite
      Runner-up: WV Burn
      Third place: East Warriors
      Fourth place: Wytheville Warriors
      All-Tournament Team:
      1. Peyton Coe (WW)
      2. Hamilton Campbell (WW)
      3. Brandon Simpson (EW)
      4. Mason Houck (EW)
      5. D.J. Johnson (WVIE)
      6. Brenton Knapper (WVIE)
      7. Rashad Alton (WVB)
      8. Gunner Lattimore (WVB)
      MVP: Preston DeWitt, WV Infinity Elite
    • 5th Grade
       
      Champion: WV Generals
      Runner-up: WV Burn
      Third place: Tournament Time
      Fourth place: WV Bengals
      All-Tournament Team:
      1. Chase Edwards (WVB)
      2. James Garbart (WVB)
      3. Mason McLarnis (TT) 
      4. Andrew Kidd (TT)
      5. Rod Gallagher (WVB)
      6. Drew Boczek (WVB)
      7. Isaiah Patterson (WVG)
      8. Braden Chapman (WVG)
      MVP: Cole Chapman, WV Generals
    • 8th Grade
       
      Champion: Blue and Gold Select
      Runner-up: WV Generals
      Third place: WV Ice
      Fourth place: Tazewell Bulldogs
      All-Tournament Team:
      1. Obini Godspower (WVG)
      2. Luke LeRose (WVG)
      3. Kadin McClurg (BGS)
      4. Kyle Smith (BGS)
      5. Devin Lester (WVI)
      6. Braeden Crews (WVI)
      7. Jameer Blevins (TB)
      8. Tyrus Harrison (TB)
      MVP: Kaden Metheny, Blue and Gold Select
       
    • 43rd Annual Chick-fil-A/YMCA Biddy-Buddy All-Star Tournament
       
       
       
       
       
       
       
    • 6th Grade
       
      Champion: Charleston Cavaliers
      Runner-up: WV Burn
      Third place: WV Venom
      Fourth place: WV Xplosion
      All-Tournament Team:
      1. William Gabbert (WVX)
      2. Jason Foster  (WVX)
      3. Caleb May  (WVV)
      4. Joby Sorrell (WVV)
      5. Rashad Alton (WVB)         
      6. Tracy Brooks (WVB)

       

      MVP: Team Award  Charleston Cavaliers
    • 4th Grade
       
      Champion: Tournament Time
      Runner-up: WV Burn
      Third place: Beverly Hills Blackhawks
      Fourth place: MSA Bengals
      All-Tournament Team:
      1. Zach Harman (MSAB)
      2. Noah Braham (MSAB)
      3. Jax O’Roark (BHB)
      4. No Selection (BHB)
      5. Koma Neal (WVB)
      6. Rod Gallagher (WVB)
      7. Russ Osbourne (TT) 
      8. Aiden Slack (TT)
      MVP: Mason McMavis; Tournament Time
    • 7th Grade
       
      Champion: Blue & Gold Storm
      Runner-up: WV Ice
      Third place: WV Generals
      Fourth place: Huntington Heat
      All-Tournament Team:
      1. Billy Crabtree (HH)
      2. Cole Whitley  (HH)
      3. Luke LaRose (WVG)
      4. Tommy Williams  (WVG)
      5. Isaiah Rivers (WVI)
      6. Jaheim House (WVI)
      7. Kadin McClurg (BGS)
      8. Kyle Smith (BGS)
      MVP: Kaden Metheny; Blue & Gold Storm
    • 5th Grade
       
      Champion: WV Blazers
      Runner-up: Tournament Time
      Third place: Charleston Cavaliers
      Fourth place: WV Generals
      All-Tournament Team:
      1. Braden Chapman (WVG)
      2. Cole Chapman  (WVG)
      3. Jackson Toney (CC)  
      4. Bryce Wolford (CC)
      5. Devin Hatfield (TT)
      6. Zach Savage (TT)
      7. Malaki Bishop (WVB)
      8. David Graves (WVB)
      MVP: Steven Addair; WV Blazers
    • 8th Grade
       
      Champion: WV Midland
      Runner-up: WV Storm
      Third place: Huntington Elite
      Fourth place: Blue & Gold Infinity
      All-Tournament Team:
      1. Daniel Woods(BGI)
      2. Lamar Haskins (BGI)
      3. Garrick Hopkins (HE)
      4. Tanner Stevens (HE)   
      5. Chase Brown (WVS)          
      6. Bryant Moore  (WVS) 
      7. Trey Chapman (WVM)
      8. Easton Petitt (WVM) 
      MVP: Blake Tilley; WV Midland
    • 42nd Annual Wendy’s/YMCA Biddy-Buddy All-Star Tournament
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
    • 6th Grade
       
      Champions: Blue & Gold Storm
      2nd Place: WV Ice
      3rd Place: Charleston Cavaliers
      4th Place: Ashland Wildcards
      5th Place: WV Generals
      6th Place: Huntington Heat
       
      All-Tournament
      1.      Zach Loveday (HH)
      2.      Kobe Newman (HH)
      3.      Luke LaRose (WVG)
      4.      Tommy Williams (WVG)
      5.      Ethan Hudson (AW) 
      6.      Blake Hesten (AW)
      7.      Mason Pinkett  (CC)
      8.      Rodney Toller (CC)
      9.      Kaden Metheny (BGS)     
      10.  Mike Maumbe (BGS)
      11.  Kaulin Parris (WVI)
      12.  Jaheem House  (WVI)
       
      MVP: Kadin McClurg;  WV Ice
    • 4th Grade
       
      Champions: Huntington Red
      2nd Place: Barboursville Pirates
      3rd Place: WV Dynasty
      4th Place: Huntington Red 3rd Grade
      5th Place: WV Ducks
      6th Place: C-K Wonders

      All-Tournament

      1. Kierra Richmond (WVDu)
      2. Jaydon Holstein (WVDu)
      3. Jace Caldwell  (CKW)
      4. Zac Watts     (CKW)
      5. Pharoah Fields  (WVDy)
      6. Zan Hill     (WVDy)
      7. Caden Ehrim  (HR3) 
      8. Gavin Lochow (HR3) 
      9. Kai Coleman  (BP)   
      10. Jackson Fetty (BP) 
      11. Ethan Sellars (HR)
      12. Jaylon Motley (HR)

      MVP: Corbin Page; Huntington Red

    • 7th Grade
       
      Champions: Riverside Flyers
      2nd Place: WV Storm SD
      3rd Place: WV Ice
      4th Place: SWV Future
      5th Place: WV Midland
      6th Place: Teays Valley Elite
       
      All-Tournament
      1.    Andrew Clark (TVE)
      2.    Colton Jones (TVE)
      3.    Easton Petitt (WVM)
      4.    Trey Chapman (WVM)
      5.    Chris Barbera (SWVF)
      6.    Danny Bickey (SWVF)
      7.    Micah Hancock (WVI)
      8.    Nathan Pettus (WVI)
      9.    Tanner Huffman  (WVSSD) 
      10.  Cason Payne (WVSSD)
       
      MVP: No Selection; Riverside Flyers
    • 5th Grade
       
      Champions: Togs/Team Air
      2nd Place: Charleston Cavaliers
      3rd Place: WV Elite
      4th Place: Chesapeake All-Stars
      5th Place: East Warriors
      6th Place: Milton Greyhounds
       
      All-Tournament
      1.      Logan Miller (EW)
      2.      Chase York (EW)
      3.      Palmer Riggio (MG)
      4.      Cade Bills (MG)
      5.      Todd Duncan (WVE)
      6.      Brock Lasure  (WVE)
      7.      Trent Dearth (CAS)
      8.      Thomas Sentz (CAS) 
      9.      Jordan Williams (CC)
      10.  Jaimelle Claxton (CC)
      11.  Joseph Thompson (T/TA) 
      12.  Rashad Alton (T/TA)
       
      MVP: Rashad Alton;  Togs/Team Air
    • 8th Grade
       
      Champions: WV Ice
      2nd Place: WV Renegades
      3rd Place: WV Wildcats
      4th Place: WV Reign
      5th Place: Spring Valley
      6th Place: Beckley Cavs
       
      All-Tournament
      1.    Mickey Penn (BC)
      2.    Jalen Mack  (BC)
      3.    Derrick Johnson (SV)
      4.    Casey Hinchman (SV)
      5.    Taevon “Coco Bean” Horton (WVR)
      6.    Christian Olivio (WVR)
      7.    Ty Walton (WVW) 
      8.    Al Dean  (WVW) 
      9.    Shane Jenkins  (WVR)     
      10.  Jacob Ellis (WVR)
      11.  Latrell Collier (WVI) 
      12.  Ean Basshar (WVI)
       
      MVP: Justin Phillips;  WV Ice
© 2020 SincSports   |   Privacy Policy